IELTS Sınavı

(International English Language Testing System) 

IELTS Sınavı NedirKim veriyor ?

IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan uluslararası bir sınavdır.

Birçok ülke tarafından kabul edilen uluslararası geçerliliği yüksek bir sınavdır. IELTS Birleşik Krallık Cambridge Üniversitesi, British Council ve Avustralya ortak mülkiyetindedir.

Tamamiyle Hazırlık

Sizi sınav için hazırlar.

Yerleştirme Testi

Seviyeniz tespit edilir.

Uzman öğretmentler

Sınavı geçmenize yardım edilir.

Sınav Materyalleri

Sınavdan daha yüksek puan almanız sağlanır.

IELTS Sınavı

NE İŞE YARAR?

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dahil olmak üzere pek çok ülkede eğitim görmek ve iş başvurusunda bulunmak için IELTS sonucu talep edilmektedir.
Dünyadaki pek çok profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları IELTS notu ister. 140 ülkede 10.000 den fazla kurum IELTS Sınavını tanır.
Avustralya, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurularında dil şartı olarak IELTS istenmektedir.

NEDEN IELTS SINAVINA GİRMELİYİM?

Ülkemizde Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi gibi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir.
Ayrıca ülkemizde özel sektörde birçok kuruluşun iş başvurularında (THY pilot alımı, bankacılık vb.) IELTS sınav sonucu istediği görülmektedir.
Yine ülkemizdeki birçok yabancı ortaklı şirket çalışanlarına dil tazminatı vermek, ya da şirket içerisinde terfi ettirmek için de IELTS sınav sonucu istemektedir.

Şuanda kurumun aktif öğrencisi olarak aldığım eğitimden çok memnunum gerek öğretmenler ve eğitim danışmanları güler yüzlü burası benim ikinci evim gibi diyebilirim.
Ertuğrul S
demo-attachment-1098-Mask-Group-2
Şu an C1 kurundayım. Yaklaşık 1 yıldır Amerikan kültürle birlikte eğitimime devam ediyorum. Eğitmenleri ve kurumda ki danışmanlar çok ilgili ve tecrübeli insanlar. Kurumda ki eğitmenlerin ders anlatış şekli ve enerjisi bizi daha fazla motive etti. Herşey için teşekkürler.
Gizem V
demo-attachment-1096-Mask-Group-3
Oglum 3 senedir egitim alıyor okulu için cok faydalı oldu cok memnun kaldık.
Verilen egitim den herşey için çok teşekkür ederiz
Gülcan A

Eğitim Danışmanı ile Görüş

40% Offer (formidable)

IELTS Seviye Tespit Sınavı

IELTS Test
Rick admires those girls who ______red dresses. *
The minute we ---- his gift we ---- him a note of thanks. *
_________ I have more cheese on my sandwich? *
The rock band _________play very well last year. Now they are much beter. *
When I ---- to the park with my friend Jake, we ---- fun because it was such a nice day. *
_________there is a post office near here? *
Monica ...........smoking last month. *
Belinda -------when we came home. *
Every year,he goes to the coast for his holidays .... *
Look at the river. It ..............very fast today - much faster than usual. *
The passengers _________wear their seatbelts at all times.
I get up ______ seven o'clock every day. *
What __________ in your free time? *
Last year I ---- in a bank. *
When ________ to London? *
I ..... told him if I had known he was your brother." *
It happened yesterday, ......... *
I _________ like to buy the same television for my house. *
Her brother is ________ soccer player on his team. *
Jack is a nice boy, and I like _____. *
I like sushi, but Chinese food is ________ *
Most people ---- being disturbed while they ----. *
She ... yesterday. *

Sıkça Sorulan Sorular

IELTS sınavı ülkemizde 2 kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu iki kurumdan dilediğinizde sınava girebilirsiniz.

  1. British Council: İngiltere merkezlidir.
  2. IDP Turkey: Avustralya merkezlidir.

Bu iki kurum da resmi olarak yetkilidir. Adaylar sınav tarihi, yeri ve kontenjan durumlarına göre her iki kurumda da sınava girebilirler. Sınav soruları ve değerlendirme kriterlerinde farklılık yoktur. Sadece uygulamadan kaynaklı farklılıklar olabilmektedir. (Sınav düzeni, Ses sistemi vb.)

UKVI IELTS HARBİYE ŞİŞLİ
IELTS LIFE SKILLS TAKSİM-ŞİŞLİ
UKVI IELTS KUŞDİLİ CAD.KADIKÖY
EUROCENTRES DİL OKULLARI BAKIRKÖY İSTANBUL
IDP EDUCATION ŞİŞLİ
IDP EDUCATION KUŞDİLİ CAD.KADIKÖY

Academic ve General olmak üzere 2 tür IELTS sınavı bulunmaktadır.

Akademik IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Genel IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

Academic ve General IELTS sınavlarında Dinleme ve Konuşma bölümleri ortaktır. Farklılık sadece Okuma ve Yazma bölümlerindedir.

Academic IELTS sınavında “Okuma” bölümünde daha çok eğitimle ilgili akademik konular bulunurken General IELTS’te genel konulara yer verilir.

Academic IELTS sınavında “Yazma” bölümünde 2 deneme yazmanız istenir. İlkinde bir grafik ya da tabloyu yorumlamanız istenirken ikincisinde eğitimle ilgili bir konuda deneme yazmanız istenir. General IELTS sınavında ise birinci soruda bir konuyla ilgili mektup yazar, ikinci soruda ise genel bir konuda deneme yazarsınız.

Academic IELTS : İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır.

General IELTS : İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

IELTS sınavına hem klasik sınav şeklinde kağıt-kalemle girebilirsiniz hem de bilgisayar ortamında girebilirsiniz. Sınava başvuru yaparken sınav yöntemini de seçeceksiniz.

Bilgisayar Tabanlı IELTS soru içeriği, soru sayısı, değerlendirme gibi özellikler bakımından hiç bir farklılık içermiyor. Değişiklik sadece sınavın uygulanış biçimi. Dinleme, okuma ve yazma bölümleri kâğıtta değil bilgisayar başında yapılıyor. Bunun için özel bilgisayar sınıfları oluşturuldu. Ayrıca tamamen IELTS sınavına yönelik yazılım geliştirildi. Konuşma bölümünde bir değişiklik bulunmuyor.

BİLGİSAYAR TABANLI IELTS (COMPUTER DELIVERED IELTS) AVANTAJLARI

1 ) Hemen hemen her gün sınav imkanı: Klasik IELTS sınavı yaklaşık 10 günde bir gerçekleştiriliyor. Bazı sınav merkezlerinde ayda biri de bulabiliyor. Özellikle biraz geç kaldıysanız sınav yeri bulmakta sıkıntı çekebiliyorsunuz. Bilgisayarlı IELTS ise oldukça sık yapılıyor. Hemen hemen her gün yapıldığı için sınav günü bulmakta bir sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyoruz.

2 ) Sınav sonuçları 5-7 gün içinde açıklanıyor: Klasik IELTS sınavında 13 günde açıklanan sınav sonucu yarı yarıya kısalmış durumda. Bu da çok büyük bir avantaj hızlı bir şekilde sınav sonucuna ihtiyacı olan adaylar için.

3 ) Yazma (Writing) bölümünde büyük kolaylıklar sağlıyor: Kâğıt kalemle yapılan sınavda en büyük problem yazma (writing) bölümüydü. Denemenizi yazarken daha sonra araya bir cümle ekleyemiyor, bunu yapmak için tamamen yazdıklarınızı silmeniz gerekiyordu. Yazdıklarınız üzerinde düzenleme yapma imkânınız çok sınırlıydı. Altın sayar gibi kelime sayma çilesi de cabası L Bilgisayar IELTS sınavında yazdığınız kelimeler otomatik sayılıyor. Dilediğiniz bölüme cümle, kelime ekleyebiliyor sınav bitene kadar istediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz. Bu büyük kolaylık.

4 ) Okuma (Reading) bölümünde soruları ve okuma metnini aynı ekranda görme imkanı: Okuma metnini çözümlerken yan tarafta soruları görmek büyük kolaylık.

5 ) Dinleme (Listening) bölümünde kulaklık imkanı: Kağıt kalemle yapılan sınav merkezlerinin de bir çoğunda bu imkan olmasına rağmen aynı anda sınava giren aday sayısı fazla olduğundan listening bölümünde çok fazla sıkıntı yaşanabiliyordu. Yeni sistemde sınıf mevcutları çok az. Sadece birkaç kişiyle aynı anda sınava gireceksiniz. Bu da ortamın daha sessiz olmasını ve yüksek konsantrasyon sağlayacak.

ÖRNEK WRITING EKRANI: https://youtu.be/Q0gJdu-mjKI

ÖRNEK LISTENING EKRANI:  https://youtu.be/R7rnhbPypSY

ÖRNEK READING EKRANI: https://youtu.be/C3XwcFQmQA4

IELTS, dört dil becerisini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) kapsayan görev tabanlı bir sınavdır.

1 ) Dinleme (LISTENING) Bölümü:

Her iki sınavda da ortaktır. Ortalama 30 dakika sürer ve cevaplarınızı soru kâğıdından cevap kâğıdında geçirmek için ekstra 10 dakika süre tanınır. Bilgisayar tabanlı IELTS sınavında dinleme esnasında cevaplar işaretlendiğinden cevapları geçirmek için ekstra 10 dakika verilmez. Sadece 2 dakika cevapları kontrol etmek için süre verilir. Toplamda 40 dakika sürer. Toplamda 4 dinleme kaydı ve 40 sorudan oluşur.

Kayıt 1: Günlük konularda iki kişi arasında geçen bir diyalog.

Kayıt 2: Günlük konularda geçen bir monolog, örn. yerel tesislerle ilgili bir konuşma

Kayıt 3: En fazla dört kişi arasında geçen eğitim ve öğretim bağlamında bir konuşma, örn. bir üniversite hocası ile öğrencisinin bir ödevle ilgili görüşmesi

Kayıt 4: Akademik konuda bir monolog, örn. üniversite düzeyinde bir ders

Soru formatları: Çoktan seçmeli soruları yanıtlamak, bir plan, harita veya diyagramı işaretlemek, form doldurmak, bir tabloyu veya akış şemasını tamamlamak, kısa cevaplar vermek

2 ) Okuma (READING) Bölümü:

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının Okuma bölümlerinin içeriği farklıdır. Bu bölümde üç farklı metni okumanız ve IELTS Okuma sınavındaki ilgili soruları cevaplamanız gerekir.

Akademik Reading: Bu bölüm betimleyici, olgusal, söylemsel ve analitik gibi birçok türden üç uzun metin içerir. Bu metinler kitap, bülten, dergi ve gazetelerden alınır. Metinler uzman olmayan bir kitle için seçilmiş olmakla beraber, üniversite derslerine girecek veya profesyonel tescil isteyen kişiler için uygundur.

40 sorudan oluşur. 60 dakika süre verilir.

 

Genel Reading: Kitap, dergi, gazete, bildiri, reklam, şirket el kitapları ve kılavuzlarından alınmış parçalar. Bunlar İngilizce konuşulan bir çevrede günlük olarak karşılaşacağınız türden materyallerdir.

40 sorudan oluşur. 60 dakika süre verilir.

 

3 ) Yazma(WRITING) Bölümü :

Akademik ve Genel IELTS sınavlarında bu bölümler farklıdır. Her iki sınavda da 2 adet essay (deneme) yazmanız istenir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.

Academic Writing: IELTS Akademik Yazma sınavında resmi bir dil kullanın. Bölüm 1 (Task 1)’de bir grafik, tablo, çizelge veya diyagramla karşılaşacaksınız. Kendi kelimelerinizi kullanarak verilen bilgiyi tanımlamanız, özetlemeniz ve açıklamanız istenecek. Bu bir veriyi tanımlamak veya açıklamak, bir sürecin aşamalarını açıklamak, bir şeyin nasıl çalıştığını anlatmak veya bir obje veya etkinliği tarif etmek olabilir. Bölüm 2’de bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında yazı yazacaksınız. Verilen konu ilginç ve kolay anlaşılır olacaktır.

Bölüm 1 için en az 150 kelimelik; bölüm 2 için ise en az 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.  IELTS Yazma sınavında Bölüm 2’nin puanı, Bölüm 1’in 2 katıdır.

 

General Writing: IELTS Genel Eğitim Yazma sınavı genel konuları içermektedir. Bölüm1’de bir mektup yazmanız istenecektir. Mektupta kişisel, yarı-resmi veya resmi bir üslup kullanabilirsiniz. Bölüm 2’de bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında yazı yazacaksınız. Oldukça kişisel bir üslup kullanabilirsiniz.

Bölüm 1 için en az 150 kelimelik; bölüm 2 için ise en az 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir.1.bölüm 20 dakika 2.bölüm 40 dakika olmak üzere 60 dakika süre verilir.Yazma sınavında bölüm 2’nin puanı ,bölüm 1’in 2 katıdır.

4 ) Konuşma (SPEAKING) Bölümü :

IELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşacaksınız. Sınavda karşılıklı ve gerçek hayatta karşılaşacağınız türden bir konuşma olacaktır. Farklı aksanlar kullanılabilir. Sınav kaydedilecektir. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının Konuşma bölümlerinin içeriği aynıdır. Sınav 3 bölümden oluşur ve 11-14 Dakika sürer.

Bölüm 1: Sınav görevlisi kendini tanıtacak ve sizden kendinizi tanıtmanızı ve kimliğinizi doğrulamanızı isteyecek. Sınav görevlisi size ev, aile, iş, eğitim ve hobileriniz gibi genel konular hakkında sorular soracak. Bu bölüm rahatlamanıza ve doğal bir şekilde konuşmanızı yardımcı olacak.

Bölüm 2: Sınav görevlisi, belli bir konuda konuşmanızı isteyen ve konuşmanıza dahil etmeniz gereken noktaları içeren bir görev kartı verecek. Hazırlanmak ve not almak için bir dakika süreniz olacak. Daha sonra konuyla ilgili bir-iki dakika konuşmanız istenilecektir. Bu süre içerisinde konuşmanız bölünmeyeceği için konuşmaya devam etmeniz önemlidir. Ardından sınav görevlisi size aynı konuyla ilgili bir veya iki soru yöneltecektir.

Bölüm 3: Sınav görevlisi Bölüm 2’nin konusu ile ilgili ilave sorular soracak. Bu sorular size daha soyut konular ve fikirleri tartışma fırsatı sunmak için hazırlanmıştır.

2 farklı IELTS sınavının olması sınava gireceklerin kafasını bir miktar karıştırıyor. Bize de kullanıcılarımızdan bu konuda oldukça fazla soru geliyor.

IELTS’de puanlama 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 en yüksek puandır. Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı 9 üzerinden not verilirken genel puanlama listening, reading, speaking ve writing bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alınarak ayrıca yapılmaktadır. Burada şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır Örneğin ortalama 5,20. Ne olacak? Ortalamada virgülden sonrası ,25 -49 yada ,75-99 aralıklarındaysa üst puana, bu aralıkların altında bir değer almış ise alt puana tamamlanır.

Örn: 4,24 => 4 olur ama 4,25 => 4,5 puan o

IDP Türkiye Başvuru Sayfası

http://idpieltsturkey.com/tr/ieltse-basvuru/

British Council Başvuru Sayfası

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/book-test

British Council:                Kağıtta: 1400 tl                  Bilgisayarlı sınav ücreti: 1400 tl

IDP Turkey:                       Kağıtta: 1400 tl                  Bilgisayarlı Sınav Ücreti: 1400 tl