BULATS

The Business Language Testing Service

Course Description

 

BULATS NEDİR ?

 

BULATS genel olarak uluslararası kurumlarda çalışmak ve İngilizce seviyesini belgelendirmek isteyen kişilerin girdiği bir sınavdır.

Cambridge Üniversitesi liderliğinde hazırlanan bir sınavdır. Sınav İngilizcenin yanı sıra, İspanyolca, İtalyanca, Almanca ve Felemenkçe olarak ta yapılmaktadır.

 

BULATS SINAVINA NEDEN GİRMELİYİM ?

 

  • Dil becerilerini test etmek ve belgelendirmek isteyen öğrenciler,

 

  • Şirketler tarafından çalışanlarının İngilizce dil becerilerinin ölçümlenmesi
  • İş başvurusu yapan kişilerin yeteneklerinin belirlenmesinde
  • Şirket kapsamında verilen eğitimlerin verimliliğini test etmek amacıyla
  • İş İngilizcesine yönelik eğitim alacak kişilerin uygun düzeylere yerleştirilmesi hususunda kullanılmaktadır.

 

 

 

BULATS SINAVI KAÇA AYRILIR ve HANGİ BECERİLERİ ÖLÇER?

 

Computer-based (bilgisayar tabanlı) ve Paper-based (kağıt üzerinde) olmak üzere iki çeşit türü bulunan BULATS’ta, adayın İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerileri test edilmektedir.

 

Her iki sınav için uygulanış yöntemlerinde farklılıklar bulunmasına rağmen aday üzerinde test edilen beceriler aynıdır. Bu doğrultuda;

1) Okuma ve dinleme testi beraber yürütülmektedir. Bu bölümde, temel bağlamda dil bilgisi ve kelime bilgisi ölçülmektedir. Adaylara kısa sohbetler, monologlar, telefon görüşmeleri, uzun süreli konuşmalar vb. üzerinden sorular sorulmaktadır.

2) Konuşma bölümde adayın iş ortamında kullanacağı İngilizce konuşma becerisi ölçülmektedir. Yüksek sesle okuma, sunum yapma, bilgi alışverişi, tartışmalar vb. adayın iş ortamında kullanacağı İngilizce iş aktivitesine yönelik testler gerçekleştirilmektedir.

3) Yazma kısmında ise adayın İngilizce yazma becerilerinin yanında dil bilgisi ve kelime bilgisi de ölçümlenmektedir. Adaylar, kısa mesaj, mektup vb. yazmadan rapor hazırlama gibi İngilizce yazım becerisinin öne çıktığı testlerden sorumludurlar

BULATS, iş ortamında kullanılan İngilizce becerisinin test edildiği İngilizce okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin ölçümlendiği bir sınav olduğundan, adayların BULATS’a hazırlanırken de bu kıstaslara göz önünde bulundurarak çalışması daha uygun olacaktır.

Computer-based (bilgisayar tabanlı) ve Paper-based (kağıt üzerinde) olmak üzere iki çeşit türü bulunan BULATS’ta, adayın İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerileri test edilmektedir.

 

Canlı Destek